2013 Programme

March Hare West

The Cage (292 College st), Toronto
Friday 1 March, 8:00
featuring Duane Andrews, Michael Crummey, Robin Durnford, Miranda Hill, Pamela Morgan, Dave Paddon, Miriam Toews

Tickets for the March Hare West at the Cage in Toronto on March 1st and 2nd many be purchased through the Winchester Pub (416-323-0051).

March Hare West Matinee

The Cage (292 College st), Toronto
Saturday 2 March, 2:00
featuring Shaughnessy Bishop-Stall, Michael Crummey, Robin Durnford,  The Fretless, Miranda Hill, Dave Paddon,3 U of T emerging writers TBA

Halifax Hare

The Carlton (Argyle st), Halifax
Sunday 3 March, 3:00
featuring Duane Andrews, Brian Bartlett, Michael Crummey, Tanya Davis, Robin Durnford, Pamela Morgan, Dave Paddon.

East Hare

Masonic Temple, St John’s
Wednesday 6 March, 8:00
featuring Duane Andrews & Craig Young, Mark Callanan, John Ennis, Dave Paddon, Arne Ruste, John K. Samson, Linda Slade, Grace Wells

Fogo Island Hare

St. Patrick’s Parish Hall, Tilting
Wednesday 6 March, 8:00
featuring Anita Best, Michael Crummey, Paul Dean, Roy Dwyer, Holly Hogan & Allan Byrne, Pamela Morgan, Des Walsh & Ruth Lawrence, Baxter Wareham

Eric’s Time

The Albatross, Gander
Thursday 7 March, 7:00
featuring Fergus O’Byrne & Fergus Brown-O’Byrne, Zak Chaulk, Kerri Cull, Tom Dawe, John Ennis, Pamela Morgan, Arne Ruste, John K. Sampson, David Shaw, Des Walsh & Ruth Lawrence, Russell Wangersky.

Deer Lake Hare

Holiday Inn Express, Deer Lake
Thursday 7 March, 8:00
featuring Holly Hogan & Allan Byrne, Michael Crummey, Sherman Downey & the Silver Lining, Baxter Wareham & Paul Dean

The Park Hare

Old Cottage Hospital, Norris Point
Thursday 7 March, 8:00
featuring Anita Best, Mark Callanan, Beth Follett, Andy Jones, The Paynes (Daniel, Stephanie, Jonny, Angie), Grace Wells

Grenfell Reading

Grenfell Campus, Corner Brook
Friday 8 March, 12:30
featuring Grace Wells, John K. Samson, Russell Wangersky

Reading at Al’s Rock

White House Lawn, Corner Brook
Friday 8 March, 4:00
featuring Tom Dawe, John Ennis, Adrian Fowler, Douglas Walbourne Gough, Marilee Pittman, Larry Small

Play On (CD Launch)

Tudor Room, Glynmill Inn, Corner Brook
Friday 8 March, 5:00
featuring Pamela Morgan

Hare Here

Greenwood Inn, Corner Brook
Friday 8 March, 8:00
featuring Allan Byrne & Holly Hogan, Mark Callanan, Michael Crummey, John Ennis, Beth Follett, Fergus O’Byrne & Fergus Brown-O’Byrne, Daniel Payne and Stephanie Payne, Arne Ruste, Baxter Wareham, Grace Wells

The Mad Hatter’s Tea Party

Tudor Room, Glynmill Inn, Corner Brook
Saturday 9 March, 12:30
featuring Elinor Benjamin, The Grenfell Troupe, Andy Jones, Fergus O’Byrne & Fergus Brown-O’Byrne

High School Hare

Tudor Room, Glynmill Inn, Corner Brook
Saturday 9 March, 2:00
featuring Beth Follett, Miranda Hill, 5 High School artists TBA

TNL Play

The Legion, Corner Brook
Saturday 9 March, 3:30

Pittman’s Fancy

The Legion, Corner Brook
Saturday 9 March, 8:00
featuring Sherman Downey & the Silver Lining, Robin Durnford, Miranda Hill, Andy Jones, Pamela Morgan, John K. Samson, Des Walsh & Ruth Lawrence, Russell Wangersky, the New Poet

Sunday Soiree

The Glynmill Inn, Corner Brook
Sunday 10 March, 2:00
featuring Allan Byrne & Holly Hogan, Pat & Joe Byrne, Sherman Downey & the Silver Lining, Pamela Morgan, Fergus O’Byrne & Fergus Brown-O’Byrne, Daniel Payne and Stephanie Payne, Charlie Payne, John K. Samson, Linda Slade, Des Walsh, Don Walsh & Nadine Hollett, Baxter Wareham