2017 Programme

Tickets available at each venue

For Tickets to Friday evening show at Swirsky’s in Corner Brook: Click Here
For Tickets to the Toronto Show at the Gladstone
Contact Rex Brown rex.brown@nl.rogers.com
Phone: 709-639-9814

Wednesday, March 1st, 8:00
Explorer’s Club, New York
Lineup:

  • Mary-Lynn Bernard
  • Michael Crummey
  • Andy Jones
  • Pamela Morgan
  • Dave Paddon
  • David Elliott’s poems
  • emcee Mary-Lynn Bernard


    Thursday, March 2nd, 8:00
    Gladstone Hotel, Toronto
    Lineup:

  • Michael Crummey
  • Pamela Morgan
  • Dave Paddon
  • Robert Chafe
  • Damhnait Doyle
  • Andy Jones
  • emcee Mary-Lynn Bernard


    Friday, March 3rd, 8:00
    Charles W. Stockey Centre, Parry Sound
    Lineup:

  • Robert Chafe
  • Mary-Lynn Bernard
  • Michael Crummey
  • Andy Jones
  • Pamela Morgan
  • Dave Paddon
  • David Elliott’s poems
  • emcee Mary-Lynn Bernard


    Sunday, March 5th, 2:30
    The Carleton, Halifax
    Lineup:

  • Andy Jones
  • Wayne Hunt & Roger Gosse
  • Robert Chafe
  • David Elliott’s poems (Brooks-Harrison-Jim)
  • Dave Paddon
  • Pamela Morgan
  • Michael Crummey
  • emcee Mary-Lynn Bernard


    Monday, March 6th, 7:30
    St. Michael’s Parish Hall, Arnold’s Cove
    Lineup:

  • Leeland Wareham & Craig Young
  • George Brown
  • Dave Paddon
  • Baxter, Leeland & Lori Wareham
  • Harry Ingram
  • Craig Young
  • emcee Jim Brown


    Tuesday, March 7th, 8:00
    Merry Meeting, Renews
    Lineup:

  • Joe Byrne
  • Paul Dean
  • J.R. Carpenter
  • Linda Byrne
  • Beverley Kane
  • Tom Dawe
  • Pamela Morgan
  • emcee Joe Byrne


    Tuesday, March 7th, 8:00
    Masonic Temple, St. John’s
    Lineup:

  • Craig Francis Power
  • Harry Ingram
  • Kate Braid
  • Des & Monica Walsh
  • Kevin Major
  • Kaitlyn Snook
  • Vladimir Lucien
  • Megan Coles
  • The Old Blue String Band
  • emcee Jim Brown


    Wednesday, March 8th, 8:00
    UC Community Centre, Freshwater
    Lineup:

  • Joe Byrne
  • Kate Braid
  • Craig Francis Power
  • Tom Dawe
  • Andy Jones
  • Vladimir Lucien
  • Trevor Smith
  • Dave Moriarty
  • Kevin Major
  • Linda Byrne
  • emcee Jim Brown


    Wednesday, March 8th, 8:00
    St. Patrick’s Parish Hall, Fogo Island
    Lineup:

  • Baxter & Leeland Wareham
  • Paul Dean
  • Pamela Morgan
  • J.R. Carpenter
  • Mike Penton
  • Dave Paddon
  • emcee Clem Dwyer


    Thursday, March 9th, 7:00
    Gander Hotel, Gander
    Featuring:

  • Joe Byrne
  • J.R. Carpenter
  • Tom Dawe
  • Paul Dean
  • Stan Dragland
  • Julia Earle
  • Kc & McB
  • Kevin Major
  • Pamela Morgan
  • Craig Francis Power
  • Linda Byrne
  • Des Walsh
  • emcee Brian Mosher


    Thursday, March 9th, 8:00
    Deer Lake Motel, Deer Lake
    Lineup:

  • Mark Callanan
  • Kate Braid
  • Andy Jones
  • Anita Best
  • Baxter & Leeland Wareham
  • Vladimir Lucien
  • Dave Paddon
  • Paul McKenna
  • emcee Stephanie McKenzie


    Friday, March 10th, 12:30
    Grenfell Fine Arts Atrium, Corner Brook
    Lineup:

  • Vladimir Lucien
  • Kate Braid
  • emcee Stephanie McKenzie


    Friday, March 10th, 2:00
    Corner Brook High School
    Lineup:

  • Claire Beck
  • Mark Callanan
  • Anna Hansen-robitschek
  • Kevin Major
  • Jalen Saunders
  • Meghan Smith
  • emcee Rex Brown


    Friday, March 10th, 8:00
    Swirsky’s, Corner Brook
    Purchase Tickets
    Lineup:

  • Des Walsh singing Leonard Cohen
  • J.R. Carpenter
  • Al Pittman’s poems (Stephanie McKenzie)
  • Betsy Warland
  • Baxter & Leeland Wareham
  • Paul Dean
  • Kate Braid
  • Mark Callanan
  • Paul McKenna
  • Craig Francis Power
  • Andy Jones
  • emcee Jim Brown


    Saturday, March 11th, 12:30
    Tudor Room, Glynmill Inn, Corner Brook
    Lineup:

  • Elinor Benjamin
  • Mary-Lynn Bernard
  • Grenfell Troupe
  • Andy Jones
  • emcee Elinor Benjamin


    Saturday, March 11th, 3:30
    Rotary Arts Centre, Corner Brook
    Featuring:

  • TNL Youth Troupe

  • Saturday, March 11th, 8:00
    Royal Canadian Legion, Corner Brook
    Lineup:

  • Des Walsh
  • New Poet
  • Tom Dawe
  • Kathy Best
  • Vladimir Lucien
  • Pamela Morgan
  • Stan Dragland
  • Dave Paddon
  • Kevin Major
  • Daniel & Stephanie Payne
  • emcee Jim Brown


    Sunday, March 12th, 2:00
    Royal Canadian Legion, Corner Brook
    Featuring:

  • Anita Best
  • Kathy Best
  • Joe Byrne
  • Linda Byrne
  • Nadine Hollett & Don Walsh
  • Beverly Kane
  • Pamela Morgan
  • Charlie Payne
  • Daniel Payne
  • Stephanie Payne
  • Sanders Offshore
  • Gerry Strong
  • Des Walsh
  • Baxter & Leeland Wareham
  • emcee Joe Byrne