2015 Programme

March Hare West

Gladstone Hotel, Toronto
Thursday 5 March, 8:00
featuring Anita Best, Michael Crummey, Kelly Russell, Sara Tilley, Dan Yashinsky

Sound Hare

Charles W. Stockey Centre, Parry Sound
Friday 6 March, 8:00
featuring Anita Best, Rex Brown, Michael Crummey, Bob Harley, Craig Harley, Mark Macfie, Kelly Russell, Sara Tilley

Halifax Hare

The Carleton (Argyle St), Halifax
Sunday 8 March, 2:30
featuring Anita Best, Rex Brown, Michael Crummey, Wayne Hunt, Ryan Osbourne, Kelly Russell, Sara Tilley, Shannon Webb-Campbell

Renews Hare

Regina Mundi Complex, Renews
Tuesday 10 March, 8:00
featuring Allan Byrne, Michael Crummey, Paul Dean, Stan Dragland, Dunne Family, Holly Hogan, Pamela Morgan, Kelly Russell, Agnes Walsh

East Hare

Masonic Temple, St John’s
Tuesday 10 March, 8:00
featuring Boyd Chubbs, Robin Durnford, Jemma King, Susan Paddon, Daniel Payne, Michael Winter, Craig Young

Freshwater-Carbonear Hare

Freshwater United Church Community Centre, Freshwater
Wednesday 11 March, 8:00
featuring Duane Andrews & Craig Young, Allan Byrne & Holly Hogan, Robin Durnford, Dave Paddon, Susan Paddon, Kelly Russell, Sara Tilley, Des Walsh, Michael Winter

Fogo Island Hare

St. Patrick’s Parish Hall, Tilting
Wednesday 11 March, 8:00
featuring Paul Dean, Stan Dragland, Jemma King, Pamela Morgan, Daniel Payne, Katie Penton, Agnes Walsh

Eric’s Time

Hotel Gander, Gander
Thursday 12 March, 7:30
featuring James Bragg, Marion Brake, Jemma King, Pamela Morgan, Dave Paddon, Daniel Payne, Nicholas Saunders,  Agnes Walsh, Des Walsh, Michael Winter

Deer Lake Hare

Deer Lake Motel, Deer Lake
Thursday 12 March, 8:00
featuring Rex Brown, Stan Dragland, Robin Durnford, Susan Paddon,  Stephanie Payne, Sara Tilley, Baxter Wareham

Norris Point Hare

Old Cottage Hospital, Norris Point
Thursday 12 March, 8:00
featuring Anita Best, Joe Byrne, Tom Dawe, Sherman Downey & Matthew Byrne, Pamela Mordecai, Linda Slade, Gerry Strong

Grenfell Reading

Grenfell Campus Art Gallery, Corner Brook
Friday 13 March, 1:30
featuring Pamela Mordecai, Martin Mordecai, Stan Dragland

High School Hare

Corner Brook Regional High School, Corner Brook
Friday 13 March, 2:15
featuring Adam Griffin, Christian House, Tyler Matthews, Daniel Payne, Natalie Shears, Agnes Walsh, Kelsey Warren

Reading at Al’s Rock

White House Lawn, Corner Brook
Friday 13 March, 4:30
featuring Tom Dawe, Paul Dean, Stephanie McKenzie, Marilee Pittman

Hare Here

Glynmill Inn, Corner Brook
Friday 13 March, 8:00
featuring Martin Mordecai, Pamela Morgan, Dave Paddon, Susan Paddon, Daniel & Stephanie Payne, Solid Ground, Sara Tilley, Agnes Walsh, Aley Waterman

The Mad Hatter’s Tea Party

Glynmill Inn, Corner Brook
Saturday 14 March, 12:30
featuring Elinor Benjamin, Grenfell Troupe, Maida Pittman-Byrne, Gerry Strong

TNL Play - Workshop, Tom Dawe’s The Wonderful Dogfish Racket

Glynmill Inn Ballroom, Corner Brook
Saturday 14 March, 3:30

Pittman’s Fancy

Royal Canadian Legion, Corner Brook
Saturday 14 March, 8:00
featuring Matthew Byrne, Tom Dawe, Sherman Downey & The Ambiguous Case, David `Smokey`Elliot New Poet, Jemma King, Pamela Mordecai, Des Walsh, Baxter Wareham, Michael Winter

Sunday Soiree

The Glynmill Inn, Corner Brook
Sunday 15 March, 2:00
featuring Matthew Byrne, Sherman Downey & The Ambiguous Case, George & Nicole Keeping, Pamela Morgan, Charlie Payne, Daniel & Stephanie Payne, Linda Slade, Solid Ground, Gerry Strong, Des Walsh, Baxter Wareham, Aley Waterman