2014 Programme

March Hare West

Gladstone Hotel, Toronto
Friday 7 March, 8:00
featuring Rex Brown, Paul Dean, Elyse Friedman, Lisa Moore, Daniel Payne, Stephanie Payne, Agnes Walsh, Michael Winter

Halifax Hare

The Carleton (Argyle St), Halifax
Sunday 9 March, 2:30
featuring Sherman Downey & The Ambiguous Case, Rex Brown, Paul Dean, Wayne Hunt, Lisa Moore, Daniel Payne, Stephanie Payne, Agnes Walsh

Renews Hare

Regina Mundi Complex, Renews
Tuesday 11 March, 8:00
featuring Larry Brazil, Adrian Fowler, Wayne Johnston, Sharon Millar, Eugene McCartney & Marion McCartney, Dave Paddon, Daniel Payne, Stephanie Payne, Baxter Wareham

East Hare

Masonic Temple, St John’s
Tuesday 11 March, 8:00
featuring Allan Byrne, Eva Crocker, Eleanor Dawson, Susan Gillis, Ifor ap Glyn, Jemma King, Lisa Moore, Pamela Morgan, John Steffler

Freshwater-Carbonear Hare

Freshwater United Church Community Center, Freshwater
Wednesday 12 March, 8:00
featuring Eleanor Dawson, Paul Dean, Susan Gilllis, Ifor ap Glyn, Wayne Johnston, Jemma King, Pamela Morgan, Andrew Peacock, John Steffler, Baxter Wareham, What Odds

Fogo Island Hare

St. Patrick’s Parish Hall, Tilting
Wednesday 12 March, 8:00
featuring TBA, Eva Crocker, Adrian Fowler, Ruth Lawrence, Sharon Millar, Lisa Moore, Dave Paddon, Daniel Payne, Stephanie Payne, Des Walsh

Eric’s Time

Hotel Gander, Gander
Thursday 13 March, 7:00
featuring Eva Crocker, Tom Dawe, Eleanor Dawson, Wayne Johnston, Sharon Millar, Lisa Moore, Pamela Morgan, Stephanie Payne, Gerry Strong, Baxter Wareham, Terry Penney, Steve Rowe, Gary Collins

Deer Lake Hare

Deer Lake Motel, Deer Lake
Thursday 13 March, 8:00
featuring Anita Best, Andy Jones, Don McKay, Nadine Hollett & Don Walsh, Dave Paddon, Daniel Payne, Nellie Strowbridge

Grenfell Reading

Grenfell Campus, Corner Brook
Friday 14 March, 12:30
featuring Susan Gillis, Ifor ap Glyn, Jemma King, John Steffler

Out from the Harbour – Launch

Glynmill Inn, Corner Brook
Friday 14 March, 2:30
featuring Rex Brown, Pamela Morgan

Reading at Al’s Rock

White House Lawn, Corner Brook
Friday 14 March, 4:30
featuring Stan Dragland, Susan Gillis, Ruth Lawrence, Gerry Strong

Hare Here

Glynmill Inn, Corner Brook
Friday 14 March, 8:00
featuring Robin Durnford, Ifor ap Glyn, Wayne Johnston, Don McKay, Pamela Morgan, Dave Paddon, Daniel Payne, Stephanie Payne, Larry Small, Gerald Squires, Des Walsh, Baxter Wareham

The Mad Hatter’s Tea Party

Glynmill Inn, Corner Brook
Saturday 15 March, 12:30
featuring Elinor Benjamin, The Grenfell Troupe, Andy Jones, Kate Sanders

High School Hare

Tudor Room, Glynmill Inn, Corner Brook
Saturday 15 March, 2:00
featuring Rex Brown, Eva Crocker, Christian House, Natasha Hynes, Kendra Wheeler

TNL Play

Glynmill Inn Ballroom, Corner Brook
Saturday 15 March, 3:30

Pittman’s Fancy

The Legion, Corner Brook
Saturday 15 March, 8:00
featuring Tom Dawe, Paul Dean, Stan Dragland, David “Smokey” Elliott New Poet, Andy Jones, Sherman Downey & The Ambiguous Case,  Jemma King, Sharon Millar, Lisa Moore, John Steffler, Gerry Strong

Sunday Soiree

The Glynmill Inn, Corner Brook
Sunday 16 March, 2:00
featuring TBA, Sherman Downey & The Ambiguous Case, Nadine Hollett & Don Walsh, Pamela Morgan, Charlie Payne, Daniel Payne, Stephanie Payne, Gerry Strong, Des Walsh, Baxter Wareham